1950’li yıllarda 1 kilodan hafif olan tavuklar artık 4 kilodan daha ağır. Dünya genelinde her yıl 65 milyar tavuk kesildiğini de düşünürseniz, insanlığın gezegeni nasıl şekillendirdiğini ve diğer canlılara hükmettiğini daha iyi anlayabiliriz.
Canlıların değişimi ve evrimi milyonlarca yıl sürse de, tavukların değişimi insanlar sayesinde çok hızlı oldu. Marketlerde satılan tipteki tavuğun yükselişi, yaban tavuklarının düşüşü anlamına geliyor.
Son olarak Londra’daki bir arkeolojik alanda bulunan tavuk kemikleriyle yapılan bir çalışma, günümüzdeki tavukların atalarından ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. Leicester Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, İngiltere’deki Royal Society Open Science isimli bilimsel dergiden yayınlandı.
Leicester Üniversitesi’nde Jeolog olan Dr. Carys Bennett, “Tavukların ulaştığı sayı, bugün yaşayan diğer kuş türlerinin asla ulaşamayacağı kadar yüksek bir seviyede” diye konuştu.

Tavuklar 1950’lerden günümüze nasıl değişti?
2.000 yıllık arkeolojik kayıtları inceleyen araştırmacılar, elde ettikleri verileri yaban tavuğu ve endüstriyel tesislerde üretilen tavuklarla kıyasla. Bu sayede tavukların son 50 60 yıllık dönemde nasıl değiştiği ve içinde bulunduğumuz dönemin adeta sembolü haline geldiği de anlaşıldı.
Sonuçlar, 8.000 yıl önce Güney Doğu Asya’da evcilleştirilen tavukların 1950 yılından bugüne hızla büyüdüğüne işaret ediyor. Tavuklar ağırlaştıkça iskelet ve kas sistemleri de adapte olarak değişti.
Dr. Bennett’e göre tesislerde üretilen tavukların atalarıyla farkları gittikçe açıldı. Araştırma ekibinden Jan Zalasiewicz de, doğada milyonlarca yıl sürecek bir değişimin insan eliyle 60 gibi çok kısa bir sürede gerçekleştiğinin altını çizdi.
İşte civciv ve tavuk ağırlıklarının 1950’li yıllardan günümüze değişimini gösteren tablo…

Tavuk 60 yılda milyonlarca yıllık evrim geçirdi! Tavuklarla derdimiz ne?
1950’lerde 1 kilodan hafif olan tavuklar artık 4 kilodan daha ağır. Dünyada her yıl 65 milyar tavuk kesiliyor. Peki tavuklarla derdimiz ne?

Tavuk gezegeninde yaşıyoruz!
Dünya genelindeki tavuk rakamlarına bakıldığında adeta bir tavuk gezegeninde yaşadığımız görülüyor.
2014 yılında 8 milyar tavuk kesildi ve tüketildi. Dünyada en çok kesilen ve tüketilen diğer hayvanlar domuz (aynı yıl 1.5 milyar adet kesildi) ve sığır (0.3 milyar kesildi).
Dünya geneline popüler kızarmış tavuk markalarının sahip olduğu restoran sayısı 25.500.
Et piliçlerinin %70’i, yoğun üretim yapılan tesislerde yetiştiriliyor.
Et piliçlerinin ortalama ömrü 5 ile 7 hafta arasında değişiyor.
Dünya genelinde sürekli 23 milyar civarında tavuk var (kesilenler ve yeni doğanlar hesaplanınca)
1800’lü yıllarda postacı güvercinlerininsayısı 3 ile 5 milyon arasında değişiyordu. Günümüzde neredeyse tamamen yok olan bu tür, insan tarihindeki en yüksek yaban kuşu sayısı olarak kayıtlara geçti.

İnsanoğlunun faaliyeti dünyayı baştan sona değiştirdi
Araştırmacılar, Antroposen adı verilen, insan faaliyetinin iklim ve çevre üzerinde baskın şekilde hüküm sürdüğü bir döneme girmekte olduğumuzu söylüyor. Dr. Bennett, “İnsanoğlunun faaliyeti Dünya’nın manzarasını, okyanusları, atmosferi ve yeryüzünü değiştirdi. Biyolojisini insanoğlunun şekillendirdiği, omurgalı kara canlısı olan modern tavuklar, değişen biyosferimizin adeta bir sembolü haline geldi” diyor.
Dr. Bennet, gelecek nesillerin bizim dönemimizden kalma kayaları incelediğinde teneke kutular, cam şişeler, plastik ve tavuk kemikler bulacağını söyleyerek esprili bir dille tavukların insan medeniyetinde ne kadar çok yer kapladığına vurgu yaptı.
Evcilleştirilen ve yetiştirilen hayvanlar şu anda dünyadaki hayvan türlerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor, doğal hayatı şekillendiriyor.