1-Yumurtalar sağlığımıza son derece yararlıdır. Hatta en sağlıklı yiyeceklerin içinde yumurta bulunur.
2-İster haşlayın, ister kızartın isterseniz de omlet yapın. Yumurta kahvaltıların baş kahramanıdır.
3-En önemlisi de çok besleyici olmalarıdır.
4-İşte her gün bir yumurta yediğinizde vücudunuza sağladığı 9 fayda.
5-Vücudunuz işlevlerini daha iyi yerine getirir. Vücudun kendi başına ürettiği 11 amino asit haricinde, işlevlerini yerine getirebilmesi için diğer 9 amino asite ihtiyacı vardır. Bu dokuz amino asit de yumurtada bulunur.
6-Kemiklerinizi güçlendirir. Yumurtada, kemik erimesini önleyen ve kemiklerinizi güçlendiren kalsiyum bulunur.
7-Ayrıca yumurtada bulunan D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini sağlayarak dişlerinizin de gelişmesini sağlar.
8-Sinir sisteminizi güçlendirir. Günde bir veya iki yumurta yemek vücudunuzu virüslere, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur.
9-Nasıl mı? Yumurta yediğinizde günlük selenyum ihtiyacınızın %22’sini almış olursunuz. Selenyum da sinir sisteminizi güçlendirir.
10-Saçlarınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir. Yumurtanın içindeki B vitamini ve Omega-3 yağları saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir.
11-Kas yapmanızı hızlandırır. Yumurtalar protein kaynağıdır. Vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız bolca proteine ihtiyacınız oluyor ve yumurta size yeterince protein sağlıyor.
12-Beyniniz daha iyi çalışır. Yumurtanın içinde bulunan kolin beynin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Öte yandan kolin hafızanızı güçlendirir ve daha dakik olmanızı sağlar.
13-Kalp rahatsızlığına yakalanma riskiniz azalır. Çok düşük yoğunluklu lipoprotein üreten bünyelerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksektir.
14-Yapılan araştırmalarda yumurtanın düşük yoğunluklu lipoprotein taneciklerini genişlettiği ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi azalttığı görüldü.
15-Katarakt oluşumu riskini azaltır. Yumurtada bulunan lütein ve zeaksantin isimli antioksidanlar gözlerinizi korur ve katarakt oluşumu riskini azaltır.
16-Kolayca kilo almanızı önler.Yumurta tüketilmesi halinde insana doygunluk hissi verir. Böylelikle açlık krizlerine girmezsiniz.

İlgini Çekebilecek İçerikler