Croad Langshan tavukları Çin’de bulunan bir çok tavuğun özelliklerini taşıdığı görülmektedir. Uzun gövde ve kalıplı gövde, yumuşak parlak tüyler ve ayakta hafif tüyler ile Çin’de bulunan bir çok tavuk ırkının taşıdığı özelliği taşımaktadır. Aslında bir çok tavuk onun özelliğini taşır… Görünüm olarak iki rengi mevcuttur. Bunlar siyah ve beyazdır. Balta ibibikle olup göz ve gaga çevresi kırmızıdır. Bacaklarından kısa tüylere sahiptir. İyi bakımlı bir Croad Langshan horozunun ağırlığı 3 kg – 4.5 kg arasında, tavuklarında ise 3 kg – 4 kg arasında olmaktadır. Croad Langshan tavuklarının yumurta verimi 100-150 arasında, yumurta olarak kahverengi iri yumurta yapmaktadırlar. Çin kökenli tavuklar gibi ağır bir ırk oldukları için fazla uçamazlar fakat hareketli bir ırktır. Civcivleri dayanıklı olup aşırı hızlı gelişim gösterirler. Croad Langshan tavukları tam bir kuluçka makinesi gibi civciv çıkarabilir ve civcivlerini aşırı sahiplenme gösterir.

 

Croad Langshan tavukların tarihçesi

Bazı kaynaklara göre 1872 yılında Çin’in  Yangtze-Kiang nehrinin hemen kıyısında bulunan Nantong’ın şehrinin Langshan dağlarının eteklerinde yaşadığı ve Binbaşı Croad geliştirdiği söylenmektedir. Çin’den sonra İngiltere’ye götürülen Croad Langshan tavuklarına 1904 yılında özel olarak tavuk kulübü kuruldu. Avrupa kıtasında ikinci dünya savaşı sırasında yok olma tehlikesi yaşamasına rağmen 1979 yılından yapılan çalışmalar ile tekrardan sayıları artırıldı. Avrupa’ya gelmeden önce kuzey Amerika kıtasına girmiştir. 1883 yılında beyaz renkli Croad Langshan tavukları Amerikan standartları tarafından kabul görülmüş ve listede kendine yer bulmuştur. 10 yıl sonrada siyah, mavi ve beyaz Croad Langshan tavukları tekrardan Amerikan standartları listesine girmiştir. Orijinal Croad Langshans olarak siyah ve yeşilimsi parlak tüylere sahip olarak kabul edilmektedir.

Amerikan Tavukçuluğu Derneğine (The American Poultry Association) 3 renk çeşidi girmeyi başarmıştır. Bunlar siyah, beyaz(1883 yılıdan) ve mavi (1987 yılında) renklerini tanımıştır. Croad Langshan tavuklarının kanı günümüzde bilindik bir çok tavuk kanında bulunmaktadır. Bunlar Barnevelders, Black Orpingtons ve Marans tavuklarıdır. Dünya çapında aşırı görülmeseler de Çin’de hala aşırı görülmektedirler. Croad Langshan tavukları Rize süs tavukları kümesinde yer almamaktadır.