Amerika Birleşik Devletlerde Dominique tavukları, Dominicker yada Pilgrim Fowl adı ile de bilinmekteydi. Amerika’nın en eski tavuk türüdür. İngiltere’nin sömürge döneminde Avrupa’ya da yayılmıştır. 19. Yüz yılda oldukça kendinden söz ettirmiştir. Dominique tavuklarının eti ve kahverengi yumurtaları için oldukça ilgi görmüştür. Tüylerinin renkli olmasından dolayı oldukça ilgi görmesine neden olmuştur. Bazı kaynaklara göre, zengin insanların tüyünü kullanarak yastıklarını doldukları da söylenir.

Tarihçeşi:
          Amerika Birleşik Devletlerinin Fransız eyaleti Quebec kaynaklarına göre Dominique tavuklarında ki bilgilere göre Plymouth Rock tavuklarını 1870 yılında geliştirildiğinden sonra 1950 yılına kadar Dominique tavuklarının yok olmasına neden olacak kadar nüfusunun düşmesine neden olmuştur. Kuzey Amerika’da yaklaşık olarak toplamda 500 adet tavuk ve horoz kalmasına neden olmuştur. Amerikan Hayvancılık Islahı Teşkilatı(American Livestock Breeds Conservancy) tarafından nesli tükenen hayvanlar listesinde kritik olarak not edilmiş ve üretilmesine çaba gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda tekrardan nesli kontrol altına alınmış ve Dominique tavuklarının neslinin yok olması engellenmiştir.

Görüntüsü ve Özellikleri

          Dominique tavukları görünüş açısından oldukça farklıdır. Gül ibibik ve gri beyaz karışık tüyleri vardır. Kısa sürede büyür ve 5 – 6 aylık olduklarında yumurta yaparlar. Dominiques tavukları Barred Rocks tavuklarına görüntü olarak oldukça benzerler. Ayırt edici tüy desenleri ve ibibikleridir. Dominiques tavukların tüyleri daha keskin ve dağıtık tüylere sahiptir. Dominique tavukların tüy renkleri daha net ve daha belirgindir. Dominique tavukları yumurtacı tavuklar kategorisinden yer alır. Kümes hayvanları olarak sakin bir tavuk olarak gösterilebilir. Tavukları gurk dönemi geçirir ve civcivlerini iyi bir şekilde bakabilirler. Yıllık yumurta kapasitesi 200-250 arasında değişmektedir. Rize süs tavuklarının kümesinde yer almamaktedır.