Ön Bilgi

Her tavuk ırkı gibi Dorking tavuklarının ismide yaşadığı yerden almakta. Dorkingler İngiliz tavuğu olup, İngiltere’nin Surrey’deki Dorking kasabasından ismini almaktadır.

Tarihçesi

Dorking tavukları, bilinen en eski İngiliz tavuk ırklarından biri olarak sayılmaktadır. Bazı kaynaklara göre Romalılar tarafından 2 yüzyılda İngiltere’ye getirilen 5 tırnaklı tavuklardan olmasıdır. Bu bilgiler net ol masada Romalılar İngiltere’ye tavuk getirmiştir fakat Dorking tavukları aralarında var mıydı yoksa Romalıların İngiltere geldiklerinde Dorking tavukları var mıydı net olarak bilinmemektedir. O dönemlerde yaşayan Romalı yazar Columella’ın kaynaklarına göre Dorking tavukları, beş tırnaklı tavukların günümüze gelmesi ve  gelişiminde aktif rolü olduğudur.

Dorking tavukları 1845 yılında Londra’daki ilk kümes hayvanları gösterisinde gösterilen ırklar olarak kayıtlarda yerini almıştır. Bu yıllarda oldukça popüler olan Dorking Tavukları, Sussex tavuğunun ortaya çıkması ile popülerliğini yitirmiştir. 19. Yüzyıllarda eti ve yumurtası en değerli tavuk olarak Dorking tavukları adından oldukça söz ettirmiştir.

Dorking tavukları, William Bernhardt Tegetmeier tarafından standartlaştırılıp 1865 yılında düzenlenen İngiltere orijinal tavukçuluk klübü(Original Poultry Club of Great Britain) tarafından yayımlanan Tavuklarda ilk orijinallik ve kalite standartları(The Standard of Excellence in Exhibition Poultry) listesine dâhil edilmiştir. 20. Yüz yıllarda farklı renkli ortaya çıkmış olmasına rağmen 2. Dünya savaşı sırasında yok olma eşiğine gelmişti. Irklara olan ilgi hızla azalmış ve tükenmeye noktasına ulaşmıştır. Dorking kulübü (The Dorking Club)  1970 yılında eski değerine getirilmesi için yeniden çalışmalar başlatmıştır. 3 farklı rengi bulunur. coloured Dorking, silver-grey Dorking ve White Dorking dır. 1874 yılında bu 3 renk Amerikan Tavukçuluğu Birliğinin İlk Mükemmellik Standartları (Standard of Perfection of the American Poultry Association) listesine girmiştir. 1960 yılında bu renkleri cüceleri aynı zamanda Dorking rose-comb white ve gül taraklı olanda girmiştir. 1995 yılında Red Dorking rengi de eklemiştir.

Özellikleri

Dorking tavukları; kısa, beş parmaklı bacakları ve dikdörtgen bir gövdeye sahiptir. Uysal ve oldukça meraklı bir tavuktur. Dorking tavukları hem eti ve hemde yumurtası ile ünü olan bir tavuk türüdür. Dorking horozları 4.5 kg – 6.5 kg arasında, Dorking tavukları 3.5 kg – 4.5 kg arasında ağırlığa sahip olabilir. Et rengi beyaz ve oldukça lezzetli bir ettir. Yumurta rengi beyaz ve oldukça iri bir yumurtadır. Rize süs tavuklarının kümesinden yer almamaktadır.