Ön Bilgi

Dutch Bantam tavukları hangi ülkeye olduğunu isminden belli etmektedir. Dutch Bantam tavukları kısaca Hollanda kökenli bir tavuk türüdür. Minyatür tavuklar gurubuna girer. Bu yüzden bakımı kolaydır ve birçok renk çeşidi olmasından dolayı oldukça ilgi görmektedir.

Tarihçesi

Dutch Bantam tavukları Hollanda yüz yıllardır birçok renginin görülmesine rağmen tam olarak nerden geldiği bilinmemektedir. Muhtemel olarak Doğu Hint Adalarında çalışan denizciler tarafından Asya kıtasından getirildiği yönündedir. Kaynaklara göre Dutch Bantam tavuklarının kendisi gibi yumurtaları da küçüktü, bu yüzden o yıllarda en iyisi ve en kaliteli ürünleri toprak sahiplerine ve kraliyet ailesine veriliyor olmasıydı. Küçük yumurtalar hep halka kalırdı. Dutch Bantam tavuklarına ait ilk yazılı belge Hague hayvanat bahçesinde yer almaktadır. En net bilgi 1906 yılında Dutch Poultry Club tarafından resmi belgeler ile tescil ediliyor olmasıdır.  Dünya çapına yayılması 2. Dünya savaşından sonra başlamıştır.  İlk kez 1950 yılında Amerika birleşik devletlerinde gösterime çıkmıştır. Gittiği ülkelerde fazla ilgi görmemesi nedeniyle yok olma noktasına gelmiştir. 1970 yılında ise İngiltere’ye gönderilmiştir. İngiltere’de oldukça ilgi gördü ve 1982 yılında Dutch Bantam Club adı altına kulüpler kuruldu. Kulüplerin uzun çalışmaları sonucu 14 renk çeşidi standartlara ulaştırıldı. 1992 yılında Amerikan Tavukçuluğu Birliği (American Poultry Association) tarafında Mükemmellik Standardı listesine girmeyi başarmıştır. Günümüzde hala Hollanda’da en çok beslenen tavuk ırkı olarak kabul edilmektedir.

Özellikleri

Dutch Bantam tavukları, tavuk ırkları arasında en küçüklerinden biridir. Dutch Bantam horozlar 500-600 gr, Dutch Bantam tavuklar 400-450 gr gibi ağırlıklara sahip olmaktadırlar. Kanatları gövdelerinden daha büyük olmaları nedeniyle oldukça rahat uçarlar. En çok bilinen renkleri Gold Partridge Dutch Bantam (black-red), Silver Partridge Dutch Bantam (silver duckwing), Yellow Partridge Dutch Bantam (yellow duckwing), Red Shouldered White Dutch Bantam (Pyle), Black Dutch Bantam ve Many Dutch Bantam renkleridir. Günümüzde ise onlarca farklı renklerde görülebilir. Tüm renklerin balta ibibiklere, ibibiklerde 5 ayrımın olması, kulak çevresi beyaz olması ve ayak renkleri olarak da kurşun mavisinin olması standart olarak kabul edilir. Melez olarak birçok çeşidi de vardır. Bunlarda gül ibibik de olabilir. Dutch Bantam tavukları gurk dönemine girerler. Yumurta verimi olarak 100-150 arasında yumurta verimi vardır. Yumurta rengi krem renklidir. Oldukça dost canlısı olması nedeniyle günümüzde hala çocukların oldukça ilgisini görmektedir. Rize süs tavuklarının kümesinde yer almamaktadır.