Ön Bilgi

Faiyumi(feyyum) tavukları Mısır Faiyumis(feyyum) kentinde beslendiği ve anavatanının orası olduğu kabul edilmiş bir tavuk cinsidir. İsmini de bulunduğu kentten almıştır.

Tarihçesi

Faiyumi(feyyum) tavukları çok eski bir tavuk ırkıdır. Mısır kralı Tutankhamen döneminde kümeslerde beslendiği kaynaklarada yerini almıştır. Eski Baharat yolun sayesinde Sri Lanka’ya kadar yayıldığı ve ev sahipliğini Mısır’ın yaptığı söylenmektedir. Faiyumi(feyyum) tavukları 3000 yıl önce Mısır’ın Palmiye ormanlarında ve çevresindeki bataklıklarda yaşamını sürdüren Junglefowl kuşlarının melezlenmesinden ortaya çıktığı düşünülmektedir. 1940 yılında Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından Mısır’dan Birleşik Devletlere getirilmesine rağmen Amerikan kümes hayvanları Derneği tarafından yayınlanan Mükemmellik Standartları listesinde yerini alamamıştır.

Özellikleri

Orta boylu küçük bir tavuk ırkıdır.  Horozda 3 – 4.5 kg arasında ağırlıklara, tavuklarda ise  2  – 3 kg ağırlığına sahip olurlar. Yumurta sayısı yılda 150 – 200 adet arasındadır. Faiyumi(feyyum) tavuklarının sadece bir çeşitti vardır. İbibik ve göz çevresi kırmızı, kulak kısmı beyaz, boyun tüyleri beyaz, göve tüyleri ise gümüş-beyaz renklere sahiptir. Campine tavuk ırkına oldukça bezemektedirler. Faiyumi(feyyum) tavuklarının en belirgin özelliği olarak sıcak bölgelerde yaşayabilmesi ve iyi bir avcı olması diyebiliriz. Ayrıca birçok kümes hayvandan daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse viral hastalık, bakteriyel hastalıklara ve enfeksiyonlardan kaynaklı oluşabilecek hastalıklara karşı oldukça dirençli bir tavuk ırkıdır. Hareketli bir tavuk ırkıdır. 6 ayda gelişimini sağlar ve yumurta yaparlar. Yumurtalarırı küçük ve krem rengine sahiptirler. Kuluçka dönemlerinde iyi oldukları söylenemez.