Ön Bilgi

Faverolles tavukları Fransa kökenli bir tavuk ırkıdır.  Yumurta verimi oldukça iyidir. Günümüzde görselliği bakımından daha çok ilgi görmektedir. Uysal bir tavuk olduğu için beslemek istiyorsan tercih edebilirsiniz.

Tarihçesi

İsmini Fransa’daki bir köyden almış bir tavukdur. Faverolles tavukları çok eski bir tavuk olduğunu söyleyebiliriz. Kaynaklara göre 1860 yıllarında Fransa’nın Houdan ve Faverolles köylerinde beslendiği ve geliştirildiğidir. Faverolles tavukları 1900 yıllarda eti ve yumurtası için beslenmiş olmasına rağmen günümüzde süs tavukları olarak kümeslerde bulundurulmuştur. Çoğu tavuk ırkında olduğu İngiltere seyahati yaptıktan sonra ününe ün katmayı başardığını da söyleyebiliriz. 1886 yılında İngiltere’de Faverolles tavuklarının standartlaştırılma çalışmalarından sonra daha görsel bir ırk ortaya çıkartmayı başardıklarını söyleyebiliriz. Fransa’da İngiltere’ye ilk gelen tavuklar arasındaki farkı kısaca daha parlak ve uzun kuyruk tüyleri olarak kabul edilmiştir.

Özellikleri

Faverolles tavukları normal (ligorin, lohman vs) tavuklar gibi orta sıklet tavuk ırkıdır. En belirgin özelliği olarak çene altısında sakalları, ayakta bulunan hafif tüyleri, standart beş parmakları ve uysal yapısı diyebiliriz. Yumurta verimi konusunda oldukça verimlidir ki, 19. Yüz yıllarda Fransa’nın yumurta ihtiyacı için çiftliklerin tercihi de olmuştur. Haftada 4-5 yumurta yapmaktadır. Günümüzde ise bu veriler geçerlidir fakat daha kümeslerde görselliği için bulunmaktadır. Faverolles  tavukların bir çok renk çeşidi olmasına rağmen ben tanınmış olanı Salmon Faverolles rengidir. Dişilerde kahverengi tonları üzerinde hafif beyaz-krem rengi, horozlarında ise siyah üzerinde kahverengi tüyleri vardır. Diğer renkleri ise İncluding White Faverolles, black Faverolles, ermine Faverolles, cuckoo Faverolles, splash Faverolles ve blue also Faverolles renkleri diyebiliriz. Yumurta rengi açık kahverengidir. Dünyadaki birçok tavuk kulübünde tanınmıştır fakat her kulübe göre ağırlıkları değişmektedir. Horozlarda 4-5 kg arasında, tavuklarda ise 3-4,5 kg arasında değişmektedir. Rize süs tavuklarının kümesinde yer almamaktadır.