Ön Bilgi

        Friesian tavuk ırkı hollanda kökenli bir ırktır. Günümüzde ise Friesian tavuk ırkı Dünya’nın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir. Görünüm olarak birçok tavuk ırkına bezemektedir.
Tarihçesi
Friesian(Frizya) portakalları ile önlü Hollanda’ya dayanmaktadır. Hollanda bölgesinde eski zamanlarda ticaret ve insanların keşifleri olmadıkları için hayvanlarının da Avrupa’ya yayılması ve çoğalması oldukça geç başlamıştır. Dışa kapalı olma durumu sadece tavuklarda değil bölgenin diğer hayvanlarında da (at, inek koyun, köpek gibi) Frizya (alacalı) adı ile bilinen cinslerin oluşmasını neden olmuştur. Birçok tavuk ırkı ingiltereye geldikten sonra ününe ün katmıştır lakin Friesian tavukları için aynı şeyleri söyleyemeyiz. İngiltere’deki kaynaklarına göre 1970 yılların sonlarına doğru isminden söz ettirmeye başlamıştır.
Özellikleri
        Friesian horozları 1.5 – 2 kg arasında tavukları ise 1-1.5 kg arasında ağırlığına sahip olurlar. Hafif oldukları için fazla uçalar, avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir. Horozları sık sık bağırırlar ve kendinin burada olduğunu belirtmeyi seveler. Campine, Lakenvelder, Light Continental tavuk türlerine benzeyen yapılara sahiptirler. Bu tavuklar gibi kendini ayrı kılan belli başlı özellikleri de vardır. İbibikleri, renk ve büyüklükleri olarak ayırt edici özelikleri diyebiliriz. Friesian tavukları yılda 180 – 200 arasında yılda yumurta yaparlar. Yumurta rengi beyazdır. Yumurtaları ortalama 50-65 gr aralığında olmaktadır. İyi bir anaçlık göstererek civciv bakabilirler.