Tarihçesi:
Silkies tavuklarının kökenleri tam olarak bilinmiyor. İlkin 13. yüzyılda Marco Polo Çin’de beyaz kürklü ve siyah derili tavuklar gördüğünü yazmış.
Kısa sürede büyük evrimleri: Bu tavuklarda zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepelik tüyler olmadığı ve bacaklarının tüylü olmadığı belirtiliyor. SoSilkies n 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal türler sadece beyaz oldukları halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.
Tüyleri hiçbir tavuk cinslerinde olmayan bir yapıda olur. İpek gibi olup kürke de benzetilir ama soğuktan koruyucu değildir. bu yüzden habeşler ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına iyi uyum sağlayamazlar.
Silkie tavuğu Türkiye’de Habeş ismiyle bilinen bir tavuk ırkıdır. Süs tavuklarındandır, bakımı zordur. Hem temizliği zor hem soğuktan korunması gerekir. Habeşlerin (Silkie) en çarpıcı özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden “ipekli / ipeğimsi anlamlarına gelen silky sıfatı ile adlandırılarak Silkie denmiş. Bizde Silkilere Habeş denmesine rağmen Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

Tür olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değillerdir. Normal cüsseli tavuklardan olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm silkiler bantam olarak kabul edilir. Oysa silkilerin bantam türü ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantam olup orijinal Habeşler daha çok Avrupa’da bulunur. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Standart olarak kabul edilmiş ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.
Başlıca iki ana cinsi vardır: sakallı ve sakalsız.. Yani gaga altı tüy topağı olanlar ve olmayanlar. Bu tüyler kulak loblarını örter. Böylece iki ana cinsi oluyor. Renklerine göre de ayrılırlar.
Bütün silkilerde ibik ceviz tipi olup küçüktür, gaga altı ibikleri koyu renklidir. Kulak lobları türkuaz mavisi olur. Derisi siyah, eti koyu gridir. Ayakları beş parmaklıdır.
Evcil hayvan olarak beslenmesi
Sakin, uysal, insana yakın bir hayvandır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvan olarak en çok beğenilen tavuk türüdür.
Çinliler bundan geleneksel bir çorba yapsalar da Silkiler çoğunlukla eti için beslenmez.
Kısaca:
ANAVATANI: Çin , Java ,Sumatra , Seylon , Ethopya Paraguay ,Arjantin ve Filipinler.
TARİHÇE: Değişik görüşler vardır. Bir görüşe göre ilk Silkiesler 4000 yıl önce Moğollar tarafından Himalayalarda bulunup Çin’in kuzeyine getirilmiştir. Avrupa’ya Silkiesler 1600-1700 lerde getirilmişlerdir. 1874 ‘te Amerikan standartları tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir.
ALT TÜRLER:
-Beyaz Silkies
-Siyah Silkies
-Sarı Silkies
-Mavi Silkies
ÖZELLİKLER:Erkek 1.35 kg , dişi 900 gr civarındadır.İpeksi tüyleri bakımından ‘Silky’ (İpeksi) adı verilmiştir.Paçalı ve sakallı olmaları tepelerinin büyük ve gösterişli olması onları ençok aranan süs tavukları arasına sokmuştur.
KAFES ORTAMI:Tel tabanlı 1m2 kafes yada 2m2 toprak tabanlı kafes.
BESLENME: Civciv ve yarka iken etlik piliç yemi daha sonra yumurta yemi ve taneli yemler
(darı,buğday.yulaf gibi).Yeşillik unutulmamalı ve banyo için kum kabı konulmalıdır.
ÜREME YAŞI: 4 ay.
ÜREME ZAMANI: Uygun ısı ve ışıkta tüm yıl boyu.
YILLIK YUMURTA SAYISI: 120-180 adet.