Light-Brown-Buff-Red-Speckled-Silver-White ve Coronation Sussex Tavuk Çeşitleri

Tarihçesi:

Sussex tavuklarının, M.Ö. 43 MS istilasına uğradıkları zamanlarda İngiltere’de ilk kez yetiştirildikleri düşünülmektedir (en eski bilinen ırklardan biri olduğu düşünülmektedir). Esasen bir iyi bir görsele sahip bir tavuk olarak yetiştirilen Sussex, geçmişte günümüze gelirken bu düşünce değişmiş olup et ve yumurta için beslenen tavuklar olarak değişmiştir. Orijinal Brown, Red-Speckled, Silver ve Light Sussex. Sussexler, geçmişte süs tavukları olarak düşünülerek beslenmiştir ama günümüze Light Sussex bu durumu değiştirmiştir. Ülkemizde ve dünya çapında en çok tercih edilen ve bilen Sussex türüdür.


Günümüzde bir çok insan tarafından görselliği için tercih edilen tavuk türü olmuştur. Sussex tavukları, tavuk sanayileşmesinde etkili saf olarak kullanılmıştır.

Verimi Hakkında

İri gövdeleri ile meşhurdurlar. Et için ideal bir tavuk türüdür. 6 ayda yumurta yaparlar ve kümes hayvanları arasında buda etkili bir özelliktir. Çok hızlı bir şekilde büyürler ve erkek dişi ayrımı ortaya çıkar. Yumurta konusunda da oldukça iddialıdırlar. Yumurta rengi kahve-açık kahve ve açık yosun rengine yakın yumurta yaptıkları görülür.

Yıllık Yumurta: 250-300

Ağırlıkları: 3-4 kg arası değişmektedir.