Orpington Tavuklarının Tarihçesi:

Orijinal siyah Orpington, 1886’da Minorcas, Langshans ve Plymouth Rocks tavuklarının William Cook tarafında yeni bir tavuk geliştirme çalışmaları ile ortaya çıkmıştır.

Geliştirme Macerası:

Cook, Orpington tavuğunun gelişimini Londra’da gizlilik içerisinde başlamış ve sürdürmüştür. Orpington ilk kez 1895 yılında Madison Square Gardens’da gösterime çıktı ve William Cook popülerliğini artırdı. Aynı yıllarda Cook tarafında birde örnek geliştirme çalıştırmaları yapılmaktaydı ve 1895 yılında Orpington ördeğini de tanıttı.

Türleri:

Orpington tavuğunun orijinal olarak kabul edilen renkleri black(siyah), White(beyaz), buff(sarı), blue(gri-kül rengi) ve splash(lekeli) renk olarak kategorilerinde yerini almıştır.

Dünyada birçok renk çeşidi olmasına rağmen American Standard(Amerikan Standardı) renkler kabul edilmiştir. En çok tercih edilen çeşidi ise buff(sarı) rengidir. Renklerinin yanı sıra farklı tüy çeşidi ve boy olarak ayrılmış türleri de vardır. Bantam(cüce) türünü Yirminci yüzyılların başında Herman Kuhn tarafından Almanya’da geliştirildi.

Bantam(cüce) türü, bire bir Orpington aynısı olup tek farkının boyunun 3/1 kadar küçük olmasıdır. Bantam(cüce) türünün daha fazla renk çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; black(siyah), blue laced(pullu gri-kül rengi), White(beyaz), buff(sarı), red(kırmızı-kahve), buff black laced(siyah sar-kahve pullu), barred(gri-beyaz Plymouth şekli), Buff Columbian(sarı-siyah ense) ve birchen(siyah-beyaz ense) renk olarak ayrılmıştır. Bantam(cüce) türü, insanlara yakınlığı, ve gurk dönemi geçirmesi ile ön planda yer almaktadır. İngiltere’de 1975 yılında Orpington Kulübü kurulmuş ve geliştirilmeye başlamıştır. Ülkemizde Orpington elinde bulunduran birkaç hobi için elinde bulunduran birçok kişi bulunmaktadır. Bunlardan biri Rize Süs Tavukları’dır.


Özellikleri:

Orpington için belli başlı standartlar vardır. Bunlar İngiltere’nin Tavukçu Kulübü tarafından standartlaştırılan horozlar için 3.60 ila 4.55 kg arası olması tavuklar için 2.70 ila 3.60 kg arasında bir ağırlık olmasıdır. Ayrıca ayak boyunun kısa, iri yapısı, tüylerinin ucunun taçlanmış olup ayaklarının büyük bir kısmının kapamış olmasıdır.
Orpingtonlarının diğer özellikleri, kısa taraklı, şirin görünümü ve ayak boyunun kısa olmasıdır. Yumurta kapasitesi ise iyi bir bakım ile yıllık 150-200 adettir.