Sabelpoot – Sablepoot – Benbefjadrade – Booted Bantam Tavuk Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

Farklı isimlerde karşınıza çıkan Sabelpoot tavuğu isimini paçaları ve tüylerinden almaktadır. Paçalı Cüce Tavuk tavuk olarak da adlandırabiliriz. Bu ismi alırken emsali olarak gösterilecek tek tavuk türünün Barbu d’Uccle olarak gösterilmektedir. Sabelpoot’un tek farkının sakalların olmayışıdır. Sabelpoot tavuklar insanlara yakınlığı ve sevecenliği ile bilinirler. Gurk dönemi geçirir ve iyi bir civciv bakıcısıdır. İyi bir kümeste yaşamayı ister bu yüzden Marek Hastalığına karşı direnci çok zayıftır. Rize Süs Tavukları olarak Sabelpoot iyi bakımı tavsiye etmekteyiz. Sabelpoot biraz uğraştırmıştır bizi.

Günümüze Gelişi

Sabelpoot tavuklarının ana vatanı olarak Hollanda olarak gösterilmektedir. Yakın tarihte bazı kaynaklarda ise Belçika ve İsveç olduğunu göstermektedir. Günümüze gelene dek farklı birçok isimde adlandırılmıştır. Bunlardan bir kaçı Mille Fleur, Benbefjädrade dvärghöns, Engelska trädgårdshöns, Fotbefjädrade, Booted bantams ve Sabelpoot… Ençok kullanılan ismi Sabelpoot’dur

Tarihçesi

Sabelpootlar kaynaklara göre çok eski bir tavuk ırkı olduğunu göstermektedir. Kaynaklara göre Orta Asyada geldiği varsayılmaktadır. 16. yüzyılda resim olarak kaleme alındığı ve Hollandalı bir resim sanatçısı tarafınsa renklendirme çalışması yaptığı söylenmek tektedir. Günümüze gelene kadar bir çok ülke tarafından sahiplenmeye çalışılmış ve isim konulmuştur. Alman, Rus ve İngiliz araştırma kaynaklarına göre Mille Fleur olarak adlandırmaya çalışsalar da günümüzde Sabelpoot gelmiştir.

Avrupa’ya Gelişi

Hollanda, Belçika, İngiltere, Almanya, Danimarka ve İsviçre ülkelerinde kaynaklara göre 19. Yüz yılda geldiği ve farklı renk ve desenlerde türlerinin tavuk geliştiricileri tarafından orya çıkarıldığı bilinmektedir. Avrupa’ya geldiğin daha önce benzeri pek tavuğuk görülmediği için tanınmayan Sabelpootlar ilerleyen yıllardan insanlar tarafından çok sevilip beslenmeye başlamıştır. Kaynaklara göre Sabelpootların 50 yakın farklı renk türü vardır. En çok bulun türleri Buff Sabelpoot ve Limon Sabelpoottur.

Sabelpootlar Nasıl Bir Tavuktur.

Belli başlı renkleri ve tavukçuluk birlikleri tarafından kabul görülen renkleri White(beyaz), black(siyah), yellow-buff(sarı), pearl grey(inci gri), tvärrandiga, black/White(siyah-beyaz lekeli), pearl grey/White(inci beyaz lekeler), white/black colombia(beyaz siyah yeleli), yellow/black colombia(sarı siyah yeleli), guldhalsad, silverhalsad, silver black(gümüş siyah) porslinsfärgade(porselen), gold black porslinsfärgade(altın siyah porselen), isabell porslinsfärgade, lemon black porslinsfärgade, gold white porslinsfärgade, gold, blue porslinsfärgade and black silverbröstad gibi renkleri mevcuttur. Tavukların ağırlıkları 650-750 gr horozlarının ağırlıkları ise 750-850 gr aralığında olarak değişiklik göstermektedir. Küçük boylu olmasına rağmen türüne göre heybetli duruşu ve kanat, ayak uçlarındaki türlerin uçlarındaki beyazlıklar ile kanat çırpışlarında hoş bir görüntü bırakması ile ünlüdürler.