Wyandotte tavuklar hakkında geniş bilgi

Wyandotte Amerika kıtasında görülen ve İlk zamanlarda Amerika kıtasında Amerikan Sebright tavuğu olarak adlandırılıyordu. Wyandottelar ilk başlarda Kuzey Amerika Wyandot yerlileri tarafından bilinen ve beslenen bir ırktı. Wyandottelar açık kahve ve üzerinde kısmen beyaz ciller olarak yumurta yaparlar. İri gövdeleri, sarı eti, anaç yapısı(gurk dönemi geçirir), sakinliği ile bilinen bir tavuk ırkıdır. Şeklinin güzelliği sayesinde albenisi yüksektir.

silver wyandotte rize süs tavukları

silver wyandotte rize süs tavukları

Wyandotte tavukların ortaya çıkışı

Wyandotte Amerika Birleşik Devletlerinde 1870 yıllında H. M. Doubleday, John Ray, L. Whittaker ve Fred Houdlette tavuk sevdalıları tarafından geliştirildi. Wyandotte tavukları birkaç çeşit olarak ortaya çıkmış olup 1883 de American Standard of Perfection(Amerikan Mükemmellik Standardı)göre tanınan cinsi silver-laced(beyaz-siyah pullu) olarak tanınmıştır. Gördüğü ilgiyle  beraber İngiltere gönderilmiştir.311 Cinsin kökeni hâlâ biraz gizemlidir, ancak gümüş renkli Hamburg’lar ve koyu Brahmanlar, Wyandotte’i geliştirmeye yönelik ilk gen arasında önemli ırklar olarak kabul edilmektedir. Hamburg tavukların rengini brahma tavukların gül tarağı wyandotte tavukların gelişiminde genleri kullanılmıştır. Standard of Perfection girmesinden önce “Sebright Cochin” ve “Amerikan Sebright” adı ile listeye alınmıştır. Belli başlı renkleri ve çeşitleri şunlardır…

Wyandotte Türleri Çeşitleri Nelerdir.


Wyandotte Gold-Laced:(
Cochin cocks- Gold-Spangled Hamburg ile ortaya çıkarılmıştır.) Wyandotte Silver-Laced: (Cochin cocks – silver-laced civcivleri ile ortaya çıkmış ve Amerikan standarları listesine adını yazdıran ilk Wyandotte türüdür) Wyandotte White: (silver-laced türünden gelen beyazlıklardan geliştirilmiştir.) Wyandotte Blue-Laced Red, Wyandotte Silver-Pencilled, Wyandotte Barred, Wyandotte Red, Wyandotte Buff-Laced, Wyandotte Buff Columbian, Wyandotte Black, Wyandotte Columbian, Wyandotte Partridge, Wyandotte Mavi, Wyandotte Mille Fleur  gibi bir çok türkleri vardır. Wyandotte Columbian ve Wyandotte White kabul edilmeyip tanınmamıştır. Bunun nedeni Plymouth Rock tavuklarından şans eseri olarak ortaya çıkmasıdır. 1893’te Illinois, Chicago’daki Columbian Exposition ve World Fair’e adlandırılmıştır. İlk Wyandotte bantams(cüce)’ları 1933’te Standard of Perfection(Amerika Standarları)na eklenmiştir. Wyandottelar 2015 yılında American Livestock Conservancy(Amerikan Hayvan Yetiştiriciliği) tarafından yayınlanan listede geliştirilmesi gereken türde çıkıp nesli tükenenler listesinden çıkarılmıştır. Almanya’da ise tam tersi bir gelişme yaşanmıştır. Almanya’da yer alan derneklerin listesinde uyarı olarak listelemiştir. Ülkemizde ise son yıllarda Wyandotte türü tavuklara hobiciler tarafından rağbet görmektedir. Rize Süs Tavukları olarak Wyandotte Silver-Laced ve Wyandotte Buff-Splash çeşitlerini kümesimizde bulundurmaktayız.  

Wyandotte Tavukların Özellikleri Nelerdir. 

Büyük bir ve iri bir tavuk cinsidir. İri göğüslü ve hantal bir görünüşleri vardır. Orta boylara sahip olurlar  fakat oldukça geniş bir yapıları vardır. Kuyrukları dişilerde top gibidir. Dişileri 3.5 – 4 kg Erkekleri ise 5 – 6 kg arasında gelmektedir. Pullu desenleri ile hoş görünüşe sahiptirler. İnsan canlısı ve gurk dönemi için iyi bir anne olabilirler. Kısa sarı bacaklı gür tüylü, iri kafalı ve gül geniş taraklı olurlar. Amerika Birleşik Devletlerinde Standard of Perfection(Amerika Standarları) tarafından American Poultry Association(Amerikan Kanatlıları Derneği) Wyandotte tavukların renklerinin kabul görmüş renklerin listesi ve tarihleri bu şekildedir. : silver laced (1883), black (1893), blue (1977), buff (1893), Columbian (1905), golden laced (1888), partridge (1893), and silver pencilled (1902). Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Tavukçuluğu Birliğinde dokuz renk tanınmaktadır. Bandams(cüce) için, aynı dokuz renk kabul edilmektedir… Avrupada ise Entente Européenne listesine göre 30 farklı renk listelenmektedir. En bilindik bir kaç tanesi şöyledir. Barred, black, blue, blue-laced, blue partridge, buff, buff-laced, Columbian, gold-laced, partridge, red, silver-laced, silver-pencilled and white. Türkiye’de ise bir çok dernek tarafında en iyi wyandotteyi elde etmek için bir dizi çalışma yapılmaktadır. Rize Süs Tavukları olarak edinmiş olduğumuz deneyimlerde Wyandotte tavuklar gül tarak olmalarına rağmen nadiren balta tarak çıkımı ile karşılaşılmıştır. Birçok hobicide bu sorun ile karşılaşmıştır. İyi bir bakım ile yıllık yumurta verimini oldukça iyi bir seviyeye getirebilirsiniz. 200-300 arası değişen yumurta adeti ile karşılaşılmaktadır.