Tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan en büyük atık ürünlerden biri olan tavuk tüyü yakında binalarda yalıtım malzemesi olarak kullanılabilir.
İnsanın olduğu her yerde tavuk da vardır. Her ülkenin mutfağında tavuğu veya yumurtasını menüde bulmak mümkün.
Yani Norveç’ten Yeni Zelanda’ya, Küba’dan Kamboçya’ya kadar tavukları en küçük yerleşim birimlerinde görebilir, birçok yerde binlercesinin dev çiftliklerde yetiştirildiğini duyarız.
Bu kadar çok tavuğun olması aynı zamanda çok miktarda tavuk tüyü demek. Bu tüyler normalde ya yakılır ya da katı atık alanlarına gömülür.
Londra’daki Imperial College Üniversitesi’nde biyoloji öğrencisi Ryan Robinson ile tasarımcı Elena Dieckmann bu tüyleri değerlendirecek bir proje geliştirdi.

Bu projeyle tavuk tüyleri binalarda yalıtım maddesi veya gıda ve ilaç paketleme malzemesi olarak kullanılabiliyor.
İkili, bu buluşu ticari bir ürüne dönüştürmek amacıyla Aeropowder adıyla bir şirket kurdu.
Aeropowder, toplumdaki atıklar için yeni kullanım alanları geliştirmeye çalışan bir araştırma projesi olarak başladı. Önce keratin kaynağı olarak saç incelenmiş, ama en büyük atık keratin kaynağının atık tüyler olduğu görülmüştü.
Sadece İngiltere’de haftada bin ton tavuk tüyü atığı ortaya çıkıyor. Dünya çapında bir günde oluşan tavuk tüyü atığının miktarı ise on bin ton.
BBC, Robinson ile Dieckmann’ı Imperial College’daki çalışma alanlarında ziyaret etti. Her yer tavuk tüyü balyaları ve mutfak robotları ile doluydu.
Robinson bugün İngiltere’de tavuk tüylerinin bir kısmının düşük kalite hayvan yemine dönüştürüldüğünü söylüyor. Kovadan bir avuç alınca küflü peynir ile ayak kokusu arası, pek iştah açıcı olmayan bir koku yayılıyor.