Avusturya’nın Styrian bölgesinden nadir görülen ve eski bir tarihe dayan tavuk türüdür. Büyük verimli topraklara sahip Styrian bölgesinde ormanları ve bağları arasında iyi şekilde beslenen Sulmtaler tavukları, yuvarlak, kaslı vücudu ve etinin olağanüstü kalitesi ile ünlü olmuştur. Türkiyede birkaç hobici tarafından kümesinde bulunmaktadır. Bunlardan biri Rize Süs Tavuklarıdır. Sulmtaler tavukları 1400’lü yıllarda yıllarında adından söz ettiren Sulmtaler tavukları, yumurta verimi, civciv bakımı açısından iyi bir tavuk olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda etinin oldukça lezzetli olması cabasıdır. Bazı bölgelerde Kralların tavuğu olarak da bilinmektedir. 13. Yüzyıllarda krallar tarafından sofralarda görülmesi istenen tavuk etinin oldukça lezzetli olduğu için kralların vazgeçilmeziydi.

Avusturya kralları tarafından ve Fransız mahkemelerinde ve Orta Avrupa’daki meşhur kıyılarında incelik olarak Sulmtaler tavuğununun etini ikram ederlermiş. Horozları küçük yapılı ve parlak kahve-sarımtırak renklere sahiptir. Kuyruk tüyleri oldukça uzanır ve hoş bir görünüş katar. Tavukların, tamamen sarkık açık kahverengi tonlarında alt kısmı daha açık ton ile görülmektedir. Tavukların kafasında tüyden şapkalar bulunur. Hem horoz hem de tavuk, bu büyüleyici bir tüy ve duruşa sahiptirler. Balta, Tavuklar ‘S’ şeklinde tek tarağa sahiptir. Yıllık yumurta verimi oldukça iyidir. 200 ve üstü yumurta kapasitesi gözlenmektedir.


Yaklaşık yüz yıl önce, cinsi standartlaştırmak ve tarımsal üretim için güçlü yönlerini kullanmak için uyumlu bir çaba gösterilerek günümüze gelmiştir. Bu çalışmalara en iyi örnek gösterilen üzüm ve bağcılıkla uğraşan bölgelerde üretim ve standartlaştırma çalışmaları ile isminin Sulmtaler olarak belirlenmiştir. Sulmtaler tavuklarının adı Avusturya insanlardan uzak ve kırsal kesimde kalan tarih öncesinden avcılıkla uğraşan kabileler tarafından tarafından yaşanılan Sulm vadisinden almaktadır.
1915 yılına gelindiğinde, bu bölgede tanınan ırk, güzelliği ve etinin özelliğinin duyumasılya insanlar tarafından kendine hayran bırakmıştır. İkinci dünya savaşı sırasında Sulmtaler tavuklarının ırkı tamamen kaybolmak üzeriyken birkaç hobici tarafından tekrar eski ününe ve neslinin kaybolmaması için emek göstermiştir. Günümüzde hala nesli ve koruma altındadır.  Türkiye’de birkaç hobici tarafından getirilmesi ile Rize Süs Tavuklarının kümesinde de bulunmaktadır. Amerikan standarları listesinde yer almaktadır. Horozları 3 kg – 4 kg, tavukları se 3 kg – 4 kg ağırlığı ile değişmektedir.

Renk

Horoz: Hemen hemen çizgisiz, zengin kahverengi-kırmızı olan boyun ve eyer tüyleri hariç siyah göğüslü kırmızı Oxford Old English Game gibi, horozun göğsünde bazı kahverengi beneklerin olmasına izin verilir. Püskül kahverengi kırmızı.

(Siyah göğüslü kırmızı Oxford Old English Game: Horoz: Göğüs, omuzlar, karın ve kuyruk siyah. Kanat barı çelik mavisi; sekonderler (kapalı iken) kırmızımsı kahverengi. Boyun ve eyer tüyleri turuncu-kırmızı. Omuzlar kızıl-kırmızı.)

Tavuk: Bazı mat siyah çizgilerin veya beneklerin kabul edildiği kahverengi-kırmızı boyun tüyleri ile daha koyu renkte olan vücut renginin dışında Wheaten (buğday) Oxford Old English Game gibidir.

Tepe açık buğday rengi.

(Wheaten (buğday) Oxford Old English Game Tavuk: Wheaten; gövde ve kanatları, (buğdaya benzer) soluk krem rengi, boyun tüyleri açık kırmızı. Kuyruk ve primerler neredeyse siyah.)

Her iki cinsiyette

Gaga ten veya boynuz rengi. Gözler turuncu kırmızı. İbik, yüz ve gerdanlar kırmızı. Kulak lobları beyaz. Bacaklar ve ayaklar beyaz, pulları pembe, parmakların arası kırmızı.