Australorp, Avustralya kökenli bir tavuk ırkı olarak kabul edilir. Geliştirilme aşamasında dünyanın en iyi yumurta verimini verecek tavuğu prensibini alınarak geliştirilmiştir.  1920 yılında Australorp tavuklarında yapılan denemelerde dünya rekorunu kırmıştır. Bu yıldan sonra batıda kendinen oldukça söz ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca National Chicken Breed of Australia  (Avustralya ulusal fahri onursal Tavuk ırkı olarak kabul edilmektedir.) Amerika Tavuk Birliği (The United States of America) listesinde giren bir ırk olup en bilindik rengi siyah ve mavi beyazdır. Australorp geliştirilmesinde çalışmaları esnasında 1890 yıllarında başlarında aynı zamanda Rhode Island Red ( Türkiyede RIR olarak biliniyor) Black Orpington geliştiricileri William Cook ve Joseph Partington İngiltere’de kümesine girmeyi başardı. Geliştiriciler Orpington tavuklarının özelliklerini taşıması ve aynı zamanda kendi özel kan ırkını taşıması için Minorca, White Leghorn ve Langshan tavukları kullanılmıştır. Geçmişten gelen bazı bilgiler eşiğinde Plymouth Rock tavuklarının da kanını taşıdıkları da görülmektedir. Günümüze gelene kadar tam kan geçişleri olmadığından siyah orpington olarak da Australorp tavukları biliyordu. Australorp ismini alabilmesi ve Ulusal Standart alabilmesi için hatta devletlerarasında anlaşmalarda yapılmıştır.

Tarihçesi

Adını ilk önce iddialara göre Birinci Dünya Savaşından önce kümes hayvanları besleyenlerin kurduğu kurumlardan William Wallace Scott’a geldiğidir. İddialara göre tavuk birlikleri tarafından kabul edilmesi çok çaba gestermiş olan Wal Scott 1925 yılında bunu başarmıştır. Bazı iddalara göre ise 1919 yılında Arthur Harwood’dan gelmiştir. Bunda göre Orpington tavuklardan vazgeçilip Australorp tavukların geliştirilmesine yönelmişlerdir. “ORP” başlamasının nedeni, kümes hayvanları arasında büyük cinsi göstermek için bir iddia olarak göstermiştir ve de öyle olmuştur. Başka bir iddia ise şöyle olmuştur. 1921 yılında “Avustralya başlatılan Siyah Orpington ithalatı ve geliştirilmesi Powell-Owen için İngiliz Standardı için hazırlayan olmuştur.” Australorp ismi uluslararası alanda 1920’lerin başında kesin ve bilinmektedir. 1929’da Australorp, Standard of Perfection(Mükemmellik Standardına) kesin olarak kabul edildiği bilinmektedir.

Renkler ve çeşitleri

Australorp, birçok tavuk türü gibi hem cüce hem de standart boyutta olan tavuklara ile çoklu renk seçenekleri günümüze gelmiştir. Australorp şu anda Australian Poultry Standardına göre üç tanınmış renge sahiptir; siyah, beyaz ve mavi. Beyaz Australorps 1949 yılından bu yanada gelmiştir fakat 2011 yılında Avustralya Kanatlı Hayvanları Standartları’nın 2. Baskı bölümünde kabul edildi. Güney Afrika daha fazla renk tanır; buff, splash, wheaten laced and golden.

Yumurta durumu

Australorp ülkemizde rekortmen yumurtacı tavuk olmasının nedeninin başlangıcı şöyle başlamıştır. 1922-23 yıllarında dünya çapında dikkat çeken altı tavuk ekibi 1 yıl içinde günde ardışık çalışma boyunca tavuk başına ortalama 309.5 yumurta ortalaması ile rekor kırmıştır. Günümüzde şartlar ve imkânlar o yılarda olmamasına rağmen bu yumurta kapasitesi oldukça büyük bir başarıdır. Australorp tavukları İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Kanada ve Meksika’dan ithalat emirleri vardı. Australorp tavukları günümüzde yapılan testlerde 250 yumurta yaptıkları gözlenmiştir. Bazı kaynaklara göre 1 yılda 350 yumurta yaptıkları söylenmektedir. Ayrıca iyi bir civciv çıkarıcıdırlar.