Wyandotte bir Amerikalı cins ve tavuk 1870’lerde gelişti. Kuzey Amerika’daki yerli Wyandot insanlarından seçildi. Wyandotte, kahverengi yumurtaları ve sarı tenli eti için saklanan çift amaçlı bir ırktır. Popüler bir kuştur ve birçok renk türevi vardır .  Aslen Amerikan Sebright olarak biliniyordu.

Tarihçe

Wyandotte 1870’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde dört kişi tarafından kuruldu: HM Doubleday, John Ray, L. Whittaker ve Fred Houdlette. Birinci tip, 1883’te Amerikan Mükemmellik Standardı’na dahil edilen gümüş kaplamalıydı ; Aynı anda İngiltere’ye götürüldü. 311 Cinsin kökeni hâlâ biraz gizemlidir, ancak gümüş renkli Hamburg’lar ve karanlık Brahmalar, Wyandotte’i geliştirmeye yönelik ilk geçişlerde önemli ırklar olarak kabul edilmektedir. Hamburg, renk tarımı için gül tarağı ve Brahma için kullanıldı. Cinsin Mükemmellik Standardı’na kabul edilmesinden önce cins, “Sebright Cochin” ve “Amerikan Sebright” olarak anılmıştır.  altın bağcıklı Wyandotte altın süslü gümüş-bağcıklı tavuklar damızlık tarafından üretilen Hamburg ve keklik Cochin musluklar, beyaz Wyandotte bir oldu spor gümüş bağcıklı ve devetüyü varyantı ile gümüş bağcıklı kapısı geldi Buff Cochin stock.  Siyah varyant, hem gümüş bağcıklı hem de altın bağcılığa sahip bir spordu. Keklik Wyandotte altın renginde Hint Oyunu , keklik Cochin, altın kalemli Hamburghs ve “Winnebago” denilen bir türden geçmekten geldi. Columbus, beyaz Wyandottes’ı yasaklanmış Plymouth Rock kuşlarıyla şans eseri olarak geçti ;

Wyandotte, 2015 yılında Amerikan Hayvan Yetiştiriciliği tarafından “iyileşme” olarak listelendi ; 2016 yılında artık tehlikede sayılmadı ve öncelik listesinden kaldırıldı. Almanya’da o üzerinde, kategori IV, “uyarı” olarak listelenen Rote Liste of Gesellschaft zur Erhaltung und gefährdeter Haustierrassen değiştirebilir .

Özellikleri

Gümüş dökmüş civciv, üç gün yaşında

Wyandotte oldukça geniş bir kuştur ancak kompakt ve yuvarlaktır. Ağırlık aralığı değişkendir, ancak sırasıyla kuşları hor görmek için pancarların sırasıyla 5½ ila 8 pound’dur. Göğüs derin, dolu ve iyi yuvarlaktır. Bir Wyandotte cesedinin orta uzunlukta olduğu, ancak genişliği sırtın ve kuyruk boyunca bu genişliği taşıyan şekilde tanımlandı.  Temiz bacaklı ve oldukça yakın tüylüdür ve geniş bir kafatası vardır, gül tarağı vardır. Cilt ve kalçalar sarı,  kulak lobları, yüz ve çatlaklar kırmızıdır .

Gümüş renkli Wyandotte musluklar bazen tavuk tüylerini gösterebilir .

Renkler

Siyah (1893), mavi (1977), tutkal (1893), Kolombiyalı (1905), altın dantelli (1888), keklik (1893) Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin Mükemmellik Standardında dokuz renk kabul edilmektedir. , Gümüş kaplamalı (1883) ve gümüş kalem (1902). Bantsams için, aynı dokuz renk tanıtıldı, Buff Columbus eklendi.

Avrupa’da , Entente Européenne otuz renk listeliyor . Büyük Britanya Kümes Kulübü , siyah, mavi, mavi-bağcıklı, mavi keklik, devetüyü, çubuklu tanır devetüyü-bağcıklı, Kolomb, altın bağcıklı, keklik, kırmızı, gümüş-bağcıklı, gümüş kalemle ve beyaz.

Altın dişi tavuk

Kullan

Wyandotte, yumurta ve et için yetiştirilen çift amaçlı bir ırktır. Orta derecede olgunlaşır ve tavuklar renkli yumurtaların iyi katmanlarıdır.  Almanya’da özellikle popüler bir gösteri kuşu .