Brakel tavukları yoğunlukla Belçika Flander Bölgesi’nin Nederbraekel yerleşim yerinde beslendiği görülmektedir. Kayıtlarda, 1400lü yıllarda hakkından bilgilerin olduğu ve eski dönemlerde bu bölgede bilindiği yer almaktadır.
Yumurtacı için beslendiği, sınıfı olarak da orta sınıf tavuklar kategorisinde yer almaktadır. Yumurta rengi beyazdır. Yıllık yumurta olarak 150-200 yumurta kapasitesi vardır. Gurk olup civciv bakmak gibi bir derdi yoktur. Balta ibibiğe sahip olan Brakel tavukların bilindik iki türü vardır. Silver Barred Brakel ve Gold Barred Brakel’dır. Bu iki cinsin cüce tabiri kullandığımız bodur tavuklarıda vardır. Brakel horozların ağırşığı yaklaşık olarak 3 kg – 3.5 kg arasında değişmektedir. Brakel tavuklar ise 2.5 kg 3 kg arasındadır.
Brakel ender bulunan bir tür olup, geçtiğimiz yüzyılda tükenmenin eşiğinden dönmüştür. 1898’de Brakel Klübü’nün kuruluşundan sonra bir zamanlar iyi bilinen bu tür İkinci Dünya Savaşı sonrasında silikleşmiştir. 1971 itibarıyla türden bulunabilen yalnızca iki tavuk, iki horoz ve bir düzine kadar yumurtaydı. Muhteşem şekilde tür bu küçük rakamlardan canlandırılmış ve hâlihazırda Belçika’da oldukça popülerdir. Son derece çekici Citroen (Limon Sarısı) ve Chamois (Kırçıllı)’in de aralarında bulunduğu ek renk varyasyonları geliştirilmiştir.
Görünüm ve Mizaç
Görünüş olarak Campineye oldukça benzer ancak daha ağır olup ağırlığı 3,2 kg civarıdır. Daha tıknaz Campine’den daha derin şekilli bir vücudu ve gür kuyruk ve boyun tüyleri vardır.
Her tüydeki çarpraz yönlere doğru çizgili renklendirmesi oldukça çekicidir. Bu birileri tarafından kuşun etrafında halkalar çizilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır.
Brakel’in gözleri olabildiğince koyu olmalıdır. Simetrik, orta büyüklükte oval kulak memeleri, silik mavi bacakları vardır. Erkeklerin boyun tüyleri lekesiz, noktalanmamış temiz bir renge sahip olmalıdır. Çok tıknaz olmaya meyilli olmaz ve makul büyüklükte beyaz yumurta yumurtlayıcısıdır. Uygun sürü bulunabilirse bu havai tür deneyimsizler için problem oluşturmamalıdır.