Campine tavukları ismini Belçika’nın kuzeyinde bulunan Campine bölgesinden almaktadır. Belçikanın milli tavuğu diyebiliriz. Campine tavukları Hollanda’da Kempisch Hoen tavuğu olarak bilinmektedir.

Günümüze gelişi
Campine tavukları, Braekel’in tavuklarından daha küçük boyutlara sahip bir tavuktur. Yaklaşık ağırlıkları 1.5 kg daha az ağırlığa sahiptir. Belçika’nın Antwerp ve Limbourg kentlerinde oldukça ilgi görmüş ve liman kentleri olması ile Avrupa’ya hızlı yayılmasını sağlamışlardır. 1884 yılında Campine tavukları ile Kempisch Hoen tavuklarının bir birinden ayırma kararı alınmış olup 28 Ağustos 1904 yılında uzun bir serüven sonucu kendi standartları ile ayrı bir ırk olarak kabul görmüştür. İki ırkı 1925 yılında tekrardan bir araya getirme kararı alınmış ve Kempisch-Braekel adı altında bir araya getirilmiştir. 1962 yıllarında tamamen yok olma eşiğine gelmiş olan Campine tavukları, Belçika’da alınan karar ile tekrardan ırk korumak için Brakelhoen tavuk olarak isim verilerek korumaya alınmıştır. Belçika’da kaybolmak üzere olan Campine tavukları aslında 1899 İngiltere’ye gönderilmiştir. Standartlaşma çalışmaları aslında İngiltere’de yapılmıştır. İngiltere’de yapılan çalışmalarda horozların ve tavukların tüylerinin standart hale getirmeyi başarmışlardır. Aslında Belçika’nın milli tavuğu olmasına rağmen İngiltere’de kendi belirgin özelliklerini İngiltere’de almıştır. Oscar Thomaes İngiltere’den tekrardan Campine tavuklarını Belçika’ya getirip Ronse şehrinde belemeye başlamıştır. İngiltere’de Fuarlarda boy gösterdikten sonra tüm dünyaya hızlıca yayılmıştır. Campine tavukları, 1914’de Amerikan Tavukçuluk Birliğinin Mükemmellik Standardına(Standard of Perfection of the American Poultry Association) girmeyi başarmıştır.

Campine tavukların Özellikleri
Campine, Silver ve Gold olmak üzere iki renk çeşidi vardır ve aynı desenlere sahiptirler. Silver cinsi kafas kısmı beyaz, yeleler beyaz, gövde gümüş ve beyaz pullara sahiptir. Gold cinsi ise kafa kahverengi, yeleler kahverengi gövde siyah ve kahverengi pullara sahiptir. Campine tavukları oldukça meraklı ve hızlı bir tavuktur. Çevre şartlarına oldukça dayanıklı bir tavuk olarak görülmüştür. İbik, göz ve gaga çevresi kırmızıdır. Ayakları tüysüz siyah-gri renk karışımına sahiptir. Küçük boylu bir ırktır. Yıllık yumurta verimi 150-200 adet, yumurta rengi beyazdır ve yumurta ağırlığı 45 gr gibi ağırlığa sahiptir. Rize süs tavukları kümeslerinde Campine tavuğu yer almamaktadır.