Ön bilgi

Ülkemizde Houdan(fizan) isminde pek de bilinmese de Fizan olarak oldukça adından söz ettirmiştir. Kökeni Fransa’ya dayanan tavuk türüdür. Tepeli tavuklar gurubuna girer ve bu türlerin en eskilerinden biri olduğu da düşünülür.  Sıra dışı bir şeklinin olmasından dolayı oldukça da ilgi görmeyi başarmış bir tavuk ırkıdır.  Düzgün beş parmakları, kabarık bonus saçları, düzgün sakalları ve sıra dışı ibibiklerinin olmasıyla türün en belirgin özellikleri diyebiliriz.

Tarihçesi

Houdan(fizan) tavukların tam olarak kökenin nerden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Kesin olmayan bilgiler ve varsayımlar ile Fransa olarak kabul görmüştür. Houdan(fizan) tavuklarının 1850 yıllarda belirgin özelliklerinin konulma çalışılması ile bazı spekülasyonları da ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri Houdan(fizan) tavuk türünün belli başlı özelliklerini hangi tavuk ırkından almışmış olduğudur. Bu özellikleri belirlemek için oldukça uzun süren tartışmalar yapılmıştır. Çünkü türe benzeyen birçok tavuk ırkının olmasıdır. Crèvecœur  tavukları ve  Polish tavuklarının Houdan(fizan) tavukları gibi tepeli olması ve görsel olarak oldukça bir birlerine benzemelerinden dolayı tür hakkında da oldukça tartışma yaşanmıştır. Birçok tavuk ırkında 4 parmak olduğu için Houdan(fizan) tavuklarının ayırt edilmesine yardımcı olan parmakları olmuştur. Houdan(fizan) tavuklarından düzgün 5 parmak bulunur.  Kökeni Fransa’ya dayanan  Dorking tavukları gibi Houdan(fizan) tavuklarıda Fransız bir tavuk ırkı olarak görülmüştür. 1850 yılında tüm tavuklar gibi İngiltere’ye ordan da 1865 yılında Amerika kıtasına ayak basmıştır. 1874 yılında ise American Standard of Perfection(Amerikan Mükemmeliyet Standardı) girmiştir.

Görünüm

Tepeli tavuklar gurubundan yer alırlar. Gözleri ve kulakları tamamen kapalı bir şekilde kafa tüyleri ve çene altında sakalları bulunur. Tüyleri su damlasını andıran pullar gibidir.  Amerikan standartlara göre V şekilde ibibikleri olmasına rağmen İngiliz, Avustralya ve Fransız standartlarına göre kelebek kanadı gibi gül ibibikleri olarak kabul görmektedir. Houdan(fizan) tavuklarının birçok ülkeden benekli renkli yapısı ile çok renk çeşitti görülmektedir. En çok bilinen renklerinden biri ve türü olarak Houdan(fizan) Fowl diyebiliriz.  Bu tüy şeklinin farklı renk kombinasyonları da vardır. Türkiye’de pado olarak bilinen rahibe olarak adlandırılan türüde de oldukça popülerdir. Günümüzde gösterişi için kümeslerde yerini almaktadır. Küçük ve oldukça hareketli bir tavuk ırkıdır. Horozları 3 – 4 kilogram arasında tavukları ise 2-3 kilogram arasında olur. Yumurta rengi beyaz, yıllık yumurta verimi 200 âdete kadar ulaşabilir.