Ön Bilgi

Hamburg tavukları, 17. yüz yıllarında Hollanda’da yaşayıp günümüze kadar gelen bir tavuk ırkıdır. İngiltere’de ve Avustralya’da Hamburgh adı ile Felemenkçe Hollands Hoen, Almanca’da hamburger olarak da bilinir.

Tarihçesi

        Hamburg tavukları 1845 yılında London Zoo(Londra Hayvanat Bahçesi) de yapılan kümes hayvanları fuarında İngiltere’de görücüye çıkmış ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yıllarda standartlaşma çalışmaları yapılmamış olduğu için birçok rengi ve belirgin özellikleri olmamıştır. Aynı zamanda farklı isimler adı altında da bilinmekteydi. Örnek vermek gerekirse Redcap, Dutch Assendelftse Hoenders veya Hamburgh. Tavuk kulüplerinin yapmış oldukları çalışmalar ile belirgin özellikleri ve standartları oluşturulduktan sonra Hamburg adı ile günümüze gelmiştir. 1. Dünya savaşında kaybolma noktasına gelmesine rağmen İngiltere’de yürütülen çalışmalar sonucu ırkın korunması başarılmıştır. Hamburg tavuklarının geliştirilmesinde en etkili isimlerden biride Frank Baum’dır. 1880 yıllarında Hamburg tavukları hakkında aylık yayınlanan bir dergi çıkarmıştır. Bu dergiden sonra 1886 yılında tüm yayınladığı makaleleri toplayarak Hamburg tavukları hakkında bir kitap da çıkarmıştır.

Özellikleri

        Hamburg tavukları orta boylu ve hareketli bir tavuktur.  Hamburg horozlar 2-2,5 kilogram, Hamburg tavukları ise 1,5-2 kilogram ortalama ağırlıklara sahip olmaktadırlar. Düzgün büyüyen ve arkaya doğru uzanan gül ibibikleri vardır. İnce gri renkte ayakları olur. Tüylerinde halkalar horozlarda 16 mm, tavuklarda ise 15 mm olur. Hamburg tavuklarının yaklaşık olarak 11 renk çeşidi vardır. Bunlardan ençok bilinenleri Hamburg Silver Spangled, Hamburg Golden Spangled, Hamburg Golden Pencilled, Hamburg Citron Pencilled, Hamburg Silver Pencilled, Hamburg White, Hamburg Black ve Hamburg Citron Spangled renkleridir. American standard of perfection(Amerikan mükemmellik standarları) göre bunların 6 rengini kabul görülmüştür. Hamburg tavukların ayrıca Bantam(cüce) türleri de vardır. Hamburg tavukları oldukça hızlı gelişimini tamamlar. İyi bir bakım ile yıllık yumurta verimi 180-250 adet olarak kayıtlara girmiştir. Yumurtaları küçük boyutlu olmasına rağmen 50 grama kadar ağırlıkları ulaşır. Yumurtaları parlak beyaz renge sahiptir.