Cochin en insana yakın tavuğu ve en büyük tavuğu diyebiliriz. 19. Yüz yıllın sonlarında Çin’den Avrupa kıtasına getirilmiştir. Avrupa’da gördüğü ilgi ile Amerika gönderilmiştir. Cochinlerin boyun ve bacak kısımlarında tüylülük çok fazladır.Tavukları krem rengi ve orta büyüklükte yumurtlarlar.Horozlarının ağırlığı 5 kg. tavuklarının ise 4 kg. civarındadır ve uysal,az öten bir ırktır.Aynı zamanda “Pekin bantam” denen cüce çeşitleri bulunur.
İlk başlarda Cochin tavukları avrupada Shanghai yada Cochin-Chinas adları ile anılmaktaydı.
Cochin tavukları, İngiltere Tavukçuluk Kulüpleri(Standard of Excellence in Exhibition Poultr) yaptığı çalışmalar ve gelişmelerle American Poultry Association ( Amerikan Standartlarına) girmeyi başarmıştır. Bunu göre resmi renkleri şöyledir; buff Cochin, black Cochin, cinnamon Cochin, grouse Cochin, lemon Cochin, partridge Cochin, silver buff Cochin, silver cinnamon Cochin, ve White Cochin tavuklarıdır. Cochin tavukların aynı zamanda Bantam cinsleride var olmasına rağmen listede yer verilmemiştir.
Cochinler tam bir kuluçka makinasıdırı. Hindiler ve ördekler yumurtalarını da çıkartabilirler. Yıllık yumurta sayısı 100-150 adetdir. Cochin Horoz 4.50 kg – 6 kg Tavuklar ise 4 kg-5 kg arasında gelmektedirler. rize süs tavukları kümesinde beslenmemektedir.