Ön Bilgi      

Frizzle(Kıvırçık) tavukları tüylerinin kıvrımlı kıvırcık şekilde olmasından dolayı adını da bu şekilde almış bir tavuk ırkıdır. Frizzle tavuklarının kan bağlarının görüldüğü bir çok tavuk ırklarında da örnek vermek gerekirse Fizan(Pado, Polonta Tavukları) ve Cochin(Koşin) tavukları diyebiliriz. Frizzle(Kıvırçık) tavukları Avrupa ülkelerinde ayrı bir cins olarak kabul görmesine rağmen Amerika Birleşik Devletlerinde bir tavuk ırkı olarak kabul edilmemektedir.

Tarihçesi

Frizzle(Kıvırçık) tavukları tam olarak nerden geldiğinin bilinmemesine rağmen Asya kıtasında 18. Yüz yıllarda yoğun olarak görüldüğü için kökenin olarak Asya kıtasından geldiği ön görülmüştür.  Avrupa da tüylerinden dolayı oldukça kendinden söz ettiren Frizzle(Kıvırçık) tavukları, kan bağı kurularak birçok tavuk ırkında da Frizzle(Kıvırçık) tavuklarının tüylerinin olması istenmiştir.

Özellikleri

Frizzle(Kıvırçık) tavuklarının kıvırcık olmasını sağlayan genleri tam olarak baskın olmamasına ile beraber ırkın tüm üyeleri için aynı şey söyleyemeyiz. Frizzle(Kıvırçık) tavukların tüyleri için kesin olarak söylenecekler genlerinde heterozigotlar var olması ve genlerin Mendel oranları ½ oranında olmasına karşın gen aktarım oranları için % 50 heterozigot ve yetişkin bir Frizzle(Kıvırçık) tavukta için ise % 25 normal tüyler,% 25 kıvırcık ve karışık spiralli tüy olarak diyebiliriz. Frizzle(Kıvırçık) tavukların balta ibibikleri vardır. Ayaklarında da tüyleri olmaz. Entente Européenne tavukçuluk birliğinin belirlediği standartlara göre 4 renk olarak tanımlanmıştır. Frizzle(Kıvırçık) tavuklarda kabul gören renkler black(siyah), blue(mavi), cuckoo(gri-beyaz) ve  White(beyaz)dır. The Poultry Club of Great Britain(İngiltere’nin Tavukçuluk Kulübü) tarafından belirlenen 3 adet renk ve bunları bantam(cüce) cinsleri ile sınırlandırılmıştır.  The Australian Poultry Standards(Avustralya Tavukçuluğu Standartları) birçok renk varyasyonunu tanımaktadır. Örnek vermek gerekirse black(siyah), blue(mavi), buff(sarı-kahverengi), White(beyaz), columbian(koyu kahverengi), red(kırmızı) ve tanınmış birçok rengi kabul etmiştir.

Frizzle(Kıvırçık) tavukları günümüzde görselliği için beslenmektedir. Yumurta rengi beyazdır. Yılda 150-200 adet yumurta verimi vardır. Civcivleri hızlı gelişmektedir. Küçük yapısı olmasına rağmen horozları 2-3 kg ağırlığına sahiptir.