Ön bilgi

Croad Langshan tavuklarının Almanya’ya getirilmesinden sonra German Langshan tavuk türü geliştirilmiştir. Pek adının bilinmediği hallede, birçok tavuk türünün atası olarak görülen Croad Langshan tavukları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. German Langshan tavuklarının yüksek ayak yapısı, geniş gövdesi ve güçlü bir yapısı olan bir tavuk türü olarak tanımlamasını yapabiliriz. Hem görselliği, hem iri yumurtası ve etinden den faydalanmak için Avrupa’da birçok kümeste yerini almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde normal boyutlu türü değilde, bantam(cüce) cinsi oldukça popüler olmuştur.

Tarihçesi

        1969 yılında Croad Langshan tavuklarının Almaya gelmesi ile geliştiriciler Minorca ve Plymouth Rock üç tavuğun melezlenmesinden German Langshan tavuklarını ortaya çıkarmayı başarmışlardır. Yirminci yüz yılın başlarında tam anlamı ile 3 farklı renk çeşidi ile German Langshan tavuklarının geliştirilmesi tamamlanmıştır.

Görünüm

        Oldukça uzun bacakları ve iri yapısı ile ön plana çıkan bir tavuk türü olmuştur. German Langshan horozları yaklaşık olarak 4 – 5 kg ağırlığına kadar ulaşabilirler. Tavukları horozlarına göre daha toplu ve kısa bir kayruk yapısı ile hoş bir görünüme sahiptirler. Uzun bacakları ve dik duruşu ile şarap bardağına da benzetilmektedirler. Balta ibibikleri ve tüysüz uzun bacakları vardır.  German Langshan tavuklarının üç farklı renk çeşidi vardır. Bunlar Black(Siyah) German Langshan, Blue(Mavi) German Langshan, ve White(Beyaz) German Langshan renk olarak 3 çeşittir. German Langshan tavukları oldukça hızlı gelişimini tamamlarlar. Yumurtaları krem renkli ve oldukça iridirler. İri yapılarından dolayı fazla hareketli olduklarını söyleyemeyiz. İnsanlara yakınlıkları ile bilinen bir tavuk türüdür. Rize süs tavuklarının kümesinde yer almamaktadır.